DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Drahna Çıkmaz Sokak Olmaktan Kurtuluyormu?

Yayınlanma Tarihi :
Drahna Çıkmaz Sokak Olmaktan Kurtuluyormu?

Bartın İli Ulus ilçesi bağlı 6 köyden oluşan Drahna bölgesi çıkmaz sokak olmaktan kurtuluyormu?

Drahna vadisi Bartın ili için önemli bir turizm noktası olurken, bugüne kadar bölgede yapılan turizm alanlarının daha aktif hale getirilmesi bakımından önem arz eden Drahna vadisinin çıkmaz sokaktan kurtulması bölge halkı için büyük önem arz ediyor.

Bartın Drahnader yöneticileri tarafından 2007 yılında başlatılan Drahna – Cide bağlantı yolu projesi geçtiğimiz yıllarda belirli sebepler nedeni ile rafa kaldırılmıştı. 26 Şubat 2024 tarihinde yeni seçilen yönetim ile birlikte ve Ak Parti Bartın milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz’ın girişimleri ile Drahna – Cide bağlantı yolu projesi tozlu raflardan geri indirildi. Projeye ek Drahna – Pınarbaşı bağlantı yoluda gündeme alındı. Drahna için üçüncü bir projede Drahna Köklü köyü dağ bahçe mevkiinde bulunan keşkek festivali alanı düzenleme çalışmalarıda tozlu raflardan indirilerek gündeme alındı.

Bartın Drahnader derneği tarafından Köklü dağ bahçe mevkiinde bir istişare toplantısı düzenlendi. Drahnader tarafından düzenlenen toplantıya Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Vali Yardımcısı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Uğur Karakaya, Vali Yardımcısı Zeynep Topçu, Ak Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Ulus İlçe kaymakamı Fırat Kadiroğlu, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Genel Meclis Üyesi N.Cumhur Işık, Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ersin Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Mesut Güzelsoy, Bartın Kültür Müdürü Özlem Koçak, Bartın Orman İşletme Müdürü Temel Nadir, Ulus Orman İşletme Müdürü Kazım Kılıçarslan, Küre Dağları Milli Parklar Müdürü Ahat Deliorman, Küre Dağları Milli Parklar Müdür yardımcısı Hasan Yaşayacak, Bartın İl Tarım Müdürü Yasin Önder, Bartın İl Tarım Müdür Yardımcısı Cevdet Akyüz, BARFED Başkanı Mehmet Yılmaz, Bartın Kahve ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, Drahnader Başkanı Hasan Çetinkaya ve yönetimi, Drahna Muhtarları, Ulus ve Köylerine Hizmet Derneği Başkanı Satı Lütfi Okçu ve Drahnalı vatandaşlar katılım sağladı.


Yapılan toplantı sonrası Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan ve Ak Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz önderliğindeki heyet alan incelemesi yaptılar. Yapılan incelemeler sonrası Drahna – Cide bağlantı yolu için gerekli olan 500 metre tünel ve 12 km’lik yolun açılması için ve Drahna – Pınarbaşı arası 14 km’lik yolun açılması ve dağ bahçe festival alanının düzenlenmesi çalışmalarının başlaması için gerekli adımların atılmasına karar verildi.

Yeni bağlantı yoları ile Pınarbaşı Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Valla Kanyonu, Bartın Drahna Vadisi, Ulukaya Kanyonu, Ulukaya Şelalesi, Kadı harmanı Kokurdanı, Ulus Seyir Terasları, Cide, Gideros Koyu, Loç Vadisi, Malyas Kanyonu, Gömeren Kanyonu, Kılıçlı mağarası, dağlı kuyuluca dikey mağara gibi önemli turizm destinasyoları birbirine bağlanmış olacak.

Bu yeni bağlantı yollarının açılması durumunda, sadece bölgenin turizm potansiyelini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda afet durumlarında da kullanılacak güvenli bir ulaşım ağı sağlanmış olacak. Bölgedeki turizm ve ekonomik gelişim adına atılan bu adımlar, Drahna halkı için büyük bir umut kaynağı olmaya devam ediyor.

YORUM YAP