DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bartın’da petrol umudu

Yayınlanma Tarihi :
Bartın’da petrol umudu

 

 Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), farklı illerde 18 saha için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı aldı. Petrol aranacak illerin arasında Bartın’da bulunuyor. 

        Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün petrol hakkına müteallik kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), içinde Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak’ın da olduğu çeşitli illerdeki 18 saha için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı aldı. 

        Gaziantep, Antalya, Çanakkale, Şanlıurfa, Zonguldak, Diyarbakır, Hakkari, Bartın, Karabük, Kastamonu, Elazığ, Edirne, Kahramanmaraş ve Kilis’te bulunan toplam 18 saha için petrol arama ruhsatı verildi. 

       2021 yılında Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin 135 milyar metreküpü Amasra-1 kuyusuna keşfedilmiş ve doğal gazın karaya çıkarma şebeke çalışmaları tamamlanmasının ardından 20 Nisan 2023 tarihinde Filyos Limanında kurulan Doğalgaz işleme tesisinde ilk ateşi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından yakıldı. 

        Doğal gazın ardından umutlar TPAO tarafından Bartın’da yapılacak petrol arama çalışmalarına çevrildi. 

        1993 yılında Bartın’ın çeşitli bölgelerinde başlatılan petrol arama çalışmalarında açılan kuyularda petol bulunmuş ve rezervi yeterli değil denilerek açılan kuyular kapatılmıştı. Petrol bulunan kuyulardan biriside Ulus ilçesine bağlı Çerde Köyünün Gegen Mahallesiydi. TPAO tarafından arama çalışmasında yerin 3 bin 200 metre derinliğinde petrol bulundu. 31 yıl önce rezervi yetersiz diye kapatılan Kuyu dada çalışma başlatılacağı ve bölgede kapatılan kuyular tekrar açılıp çalışma yapılacağı bilgisi bölge halkında heyecan yarattı. 

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, “Bölgemizde bulunan Bartın, Zonguldak, Karabük, Kastamonu illerine verilen petrol arama ruhsatının sevincini yaşıyoruz. Taş kömürü ve doğal gaz gibi kaynakların yanında petrolünde eklenecek olması illerimize önemli bir kalkınma sağlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle Bartın’ımız olmak üzere 18 ilde yapılacak olan petrol arama faaliyetlerinin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış